
Wycieczka do Saksonii
W tradycję naszej szkoły wpisały się jesienne wycieczki do Niemiec, podczas których poznajemy kraj naszych sąsiadów. W tym roku uczniowie klas IV – VIII uczestniczyli 4 października w wycieczce do Saksonii, która odkryła przed nami wiele sekretów. Pod opieką p. Małgorzaty Lipińskiej, Katarzyny Nowak, Darii Durzyńskiej i Wioletty Linkowskiej odwiedziliśmy Moritzburg, Königstein oraz Szwajcarię Saksońską.
Po bardzo wczesnej pobudce i kilku godzinach podróży dotarliśmy do Moritzburga, aby móc podziwiać pałac na wodzie – dawną rezydencję króla polskiego, a zarazem elektora saskiego – Augusta II Sasa. Budowla powstała na sztucznie usypanej wyspie i początkowo pełniła funkcje pałacu myśliwskiego. Za panowania elektora Saksonii, a zarazem króla polskiego Augusta II Mocnego pałac dostosowano do funkcji wypoczynkowych. W tym czasie pojawił się także ogród i park. Pałac miał królowi służyć przede wszystkim jako miejsce reprezentacyjne, gdzie urządzane były liczne bankiety. Chciał także, aby przeprowadzano tutaj inscenizacje bitew oraz marzył o sprowadzeniu dzikich zwierząt, jak lamparty. August II nie zrealizował jednak do końca swoich planów, które zaprzepaściła śmierć.
Z Moritzburga udaliśmy się do oddalonego o ok. 60 km Königstein, gdzie znajduje się jedna z najciekawszych i nigdy nie zdobyta twierdza wczesnych czasów nowożytnych.
Leży ona nad rzeką Łabą, na rozległym płaskowyżu wznoszącym się 247 metrów ponad rzekę. Twierdza ma ponad 750 lat historii i była świadkiem wielu ważnych wydarzeń politycznych i militarnych. Wzgórze miało charakter militarny o czym świadczyć mogą zbrojownie, koszary oraz brama wejściowa wykuta w piaskowcu, co uczyniło twierdzę nie do zdobycia. Wśród jej znanych więźniów byli m.in. August II Mocny – król Polski i elektor Saksonii, Fryderyk August II – król Saksonii i Napoleon Bonaparte.
W Königstein zwiedziliśmy mury obronne, bastiony, wieże, kaplicę, zobaczyliśmy głęboką na 152 metry studnię – najgłębsza na świecie wykutą w skale oraz podziwialiśmy piękne widoki na okoliczne krajobrazy i przełom Łaby.
Ostatnim punktem naszego programu był rezerwat Skał Piaskowcowych Bastei w Saksonii Szwajcarskiej. Jest to piękna formacja skalna z imponującymi pionowymi ścianami, które sięgają ponad 200 metrów wysokości. Na szczycie Bastei znajduje się most skalny i ruiny średniowiecznego zamku Neurathen, który był niegdyś potężną twierdzą obronną. Wszystko tworzy niesamowite widoki oraz krajobraz skalnego miasta.
Choć pogoda nas nie rozpieszczała, a deszcz był wiernym towarzyszem naszych wędrówek, to nic nie było w stanie popsuć humoru uczestników.
Do zobaczenia za rok!
Małgorzata Lipińska