1. Zawsze zaczynamy od pozdrowienia, kiedy wchodzimy do jakiegoś pomieszczenia: szatni, sekretariatu, innej klasy. Przy pierwszym spotkaniu pozdrawiamy spotkaną osobę, potem – wystarczy uśmiech lub skinienie głowy.
2. Od momentu wejścia do klasy staramy się zachowywać ciszę i zajmujemy swoje miejsca w ławkach. Lekcję rozpoczynamy od powstania i powitania. Gdy podczas lekcji wchodzi do klasy osoba dorosła, uczniowie powinni wstać i powiedzieć: „Dzień dobry”. Podczas lekcji skupiamy się na aktywnym uczestniczeniu w zajęciach. Uczeń, który spóźnił się na lekcję, wita się, przeprasza i podaje powód spóźnienia. Po zakończeniu lekcji pakujemy swoje rzeczy i kulturalnie wychodzimy z klasy. Dyżurni pamiętają o pozostawieniu czystej tablicy oraz otwarciu okna i przewietrzeniu klasy.
3. Zadbajmy o wypoczynek podczas przerwy: zachowujmy się możliwie cicho, spacerujmy, odpoczywajmy na przeznaczonych do tego ławkach, unikajmy przesiadywania na podłodze, na klatce schodowej czy w toaletach.
4. Zasady dotyczące stroju szkolnego określa nie tylko savoir-vivre, lecz także statut szkolny. Dlatego też uczniowie nie powinni przesadzać z ilością ozdób, np. kolczyków, bransoletek, korali, nie powinni malować włosów i paznokci oraz stosować makijażu.
5. Jak najczęściej używajmy słów: proszę, dziękuję, przepraszam. Magia tych trzech prostych słów potrafi zdziałać cuda!
6. Zawsze ustępujemy pierwszeństwa wysiadającym z autobusu. Do autobusu pierwsi wsiadają najmłodsi, potem dziewczęta, chłopcy.
7. Ubierajmy się zawsze stosownie do okoliczności, podczas oficjalnych uroczystości szkolnych zadbajmy o to, by wystąpić w stroju galowym. Traktujmy z szacunkiem symbole narodowe i pamiętajmy, że w ten sposób okazujemy również szacunek dla samych siebie.
8. Miejsce przy stole staramy się zostawiać w takim stanie, w jakim chcielibyśmy je zastać. Jeśli wchodzimy do pokoju nauczycielskiego, najpierw pukamy, witamy się, podchodzimy do najbliższego nauczyciela i wyjaśniamy powód wizyty. Jeśli wchodzimy do sekretariatu, witamy się, i wyjaśniamy pani sekretarce powód wizyty.
9. Na wycieczce w jeszcze większym stopniu niż w szkole pamiętamy o tym, że jesteśmy zespołem. Bądźmy punktualni i zdyscyplinowani. Zapewni to sprawną realizację programu wycieczki, a organizatorom zaoszczędzi stresu.
10. Gdy wchodzimy do muzeum, postępujemy zgodnie z instrukcjami nauczycieli i osób pracujących w muzeum. Zachowujemy się cicho. Nie dotykamy eksponatów.
11. W teatrze nie spóźniamy się z wejściem na widownię. Wyłączamy komórki, a w czasie przedstawienia zachowujemy ciszę – na nasze wrażenia, uwagi i komentarze będzie czas po spektaklu. W teatrze nie ma miejsca na żucie gumy, przekąszanie, podjadanie, zagryzanie i inną konsumpcję.
12. Zasady savoir vivre’u odnoszące się do kina są luźniejsze niż w przypadku teatru. Pamiętajmy, że choć w multipleksach i na seansach typowo rozrywkowych uchodzi większa swoboda, w kinach studyjnych i na pokazach filmów ambitniejszych obowiązuje elegantsze zachowanie.
13. Kościół, w którym wierni zbierają się na modlitwę do Boga, jest miejscem szczególnym. Jeśli znajdujesz się w świątyni – uszanuj wiarę innych. To kwestia osobistej kultury. Do kościoła wchodź ubrany godnie. Wyłącz komórkę. Nie rozmawiaj, uszanuj ciszę tego miejsca i modlących się ludzi.
14. Na trenie szkoły staramy się nie używać telefonów komórkowych. Nieprzynoszenie komórek do szkoły korzystnie wpłynie na relacje społeczne. Lepiej, żeby uczeń na przerwach zajmował się rozmową i kontaktem z innymi kolegami czy nauczycielami, niż był zaabsorbowany np. pisaniem sms-ów lub grami, które są w komórce.
15. Jeśli znajdujemy się w grupie, mówimy do wszystkich, a nie tylko do jednej, wybranej osoby. Podczas rozmowy słuchamy, nie odwracamy się plecami do rozmówców. Traktujemy wszystkich jednakowo, bez względu na ubiór, klasę społeczną, wiarę. Postępujemy uczciwie, kłamstwo upokarza i powoduje, że i tracimy zaufanie ludzi. Wymagamy od innych tego, czego sami przestrzegamy. W stosunku do innych staramy się zachowywać tak, jak chcielibyśmy, aby zachowywano się w stosunku do nas. Traktujemy się nawzajem uprzejmie i życzliwie.Klasa Vb wraz z wychowawcą 2023/2024