Wizyta klasy VII a w Morskim Centrum Nauki w Szczecinie
W środę 31 maja uczniowie klasy VII a wraz z p. Małgorzatą Lipińską uczestniczyli w warsztatach krajoznawczo – historycznych po Łasztowni, podczas których odwiedzili Morskie Centrum Nauki.
W Morskim Centrum Nauki na powierzchni 3100 m2, podzielonej na trzy piętra, znajduje się 213 eksponatów. Prezentują one różnorodne zjawiska związane z żeglugą, falami, wiatrem, rybołówstwem czy życiem w porcie. Podczas kilkugodzinnej wizyty poruszaliśmy się po obiekcie w obrębie pięciu sfer tematycznych:
-
Cała naprzód! – opowiada o konstrukcji, procesie projektowania i budowania statku oraz typach jednostek pływających, rodzajach napędów, sposobach sterowania, właściwości wody i jej wpływie na jednostki pływające;
-
Życie na morzu – prezentuje zawody związane z morzem, role i zadania na statku, opowiada o rybołówstwie, żeglarstwie, obyczajach i tradycjach ludzi morza;
-
Morski żywioł – skupia się na wodzie, wietrze, lodzie oraz sposobach okiełznania żywiołów i zabezpieczania się przed nim; ponadto uczniowie mogli dowiedzieć się, jak zapobiegać wypadkom, jak wezwać pomoc, jak wyglądają akcje ratunkowe i służby ratownicze, badania podwodne, a także poznali sprzęt ratunkowy, sytuacje awaryjne, życie rozbitka;
-
Którędy do Afryki? – prezentuje kartografię oraz dawne i współczesne metody nawigacji, przedstawia podboje świata, rejsy oceaniczne, globalny ruch statków oraz wpływ człowieka na morza i oceany;
-
Chlap! – to obszar wodny, wyposażony w tamy, śluzy, pompy, armatki wodne, dzięki którym można zrozumieć zjawiska związane z prądem elektrycznym przez analogię z wodą.
W Morskim Centrum Nauki można było zobaczyć również łódź wioślarską złotej osady olimpijskiej z Pekinu, kajak „Olo”, którym podróżnik Aleksander Doba trzykrotnie przepłynął Atlantyk i łódkę „Show Must Go On”, na której Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zdobyły srebro igrzysk olimpijskich w Tokio.
Na zakończenie udaliśmy się do Planetarium umieszczonego w ogromnej żelbetowej kuli, która dzięki specjalnej konstrukcji sprawia wrażenie lewitującej w powietrzu. W planetarium uczestniczyliśmy w pokazie przygotowanym w technologii 3D, podczas którego ulegliśmy złudzeniu, że znajdujemy się w centrum akcji i odbywamy „podróż” nie tylko do odległych zakątków kosmosu, ale także do wnętrza Ziemi.
Po wyjściu z Morskiego Centrum Nauki wybraliśmy się na spacer po wyspie i na chwilę zanurzyliśmy się w historii tego miejsca.
Małgorzata Lipińska