„Samorządność Szkolna Inaczej”-podsumowanie
Podsumowanie konferencji „Samorządność Szkolna Inaczej – Program Aktywizacji Samorządu Uczniowskiego” w Radissonie
18 marca 2014 r. odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Samorządność szkolna inaczej – Program Aktywizacji Samorządu Uczniowskiego”. Uczestniczyli w niej również przedstawiciele naszego samorządu oraz opiekunowie.
Uczestników konferencji przywitała p. Iwona Żukiert Prezes SFTPP. Przypomniała cele i założenia projektu oraz zrealizowane zadania. Brały w nim udział cztery szkoły: Gimnazjum nr 31, Gimnazjum nr 39, Zespół Szkół nr 2 i Liceum Ogólnokształcące nr 3.
Wykład o istocie projektu wygłosił prof. dr hab. Zbigniew Gaś. Podkreślił, że program aktywizacji SU istnieje już od 20 lat, tylko jest stale modyfikowany. Przedstawił m. in. założenia programów rówieśniczych, ich wdrażania oraz znaczenia wpływów rówieśniczych. Odniósł się także do zmian, jakie powodują podkreślając, że dotyczą one nie tylko samych uczniów, ale również nauczycieli, dyrekcji, szkoły i społeczności lokalnej. Wspomniał także, że istnieje ryzyko związane z programami rówieśniczymi.
Kolejnym punktem były wystąpienia przedstawicieli ze szkół biorących udział w projekcie, którzy przedstawili podjęte działania i umiejętności, nabyte podczas realizacji projektu. Z naszej szkoły była to Oliwia Bochińska i z całą odpowiedzialnością możemy stwierdzić, że zaprezentowała się najlepiej. Gratulujemy Oliwii, zachowała się jak profesjonalistka!
Po wystąpieniu dwóch dyrektorów: p. B. Nowaka i p. B Kwiatek, którzy podkreślili ogromny wpływ projektu na młodzież, nastąpiła tzw. przerwa kawowa.
Następnie dr Robert Porzak przedstawił ewaluację projektu. Wynika z niej, że w szkołach objętych pilotażem wzrosła świadomość postaw obywatelskich, zwiększyło się zaangażowanie uczniów w działania społeczne w szkole oraz wzrosła odpowiedzialność za podejmowane decyzje. W dalszej części odbyła się dyskusja panelowa, w której wzięli udział uczniowie, trenerzy i opiekunowie. Prowadził ją prof. dr hab. Zbigniew Gaś, dyskutowano na temat szeroko rozumianej samorządności i współpracy samorządów uczniowskich z dyrektorami, nauczycielami i rodzicami. Konferencję zakończyło wręczenie nagród uczniom, którzy zwyciężyli w konkursie literackim i artystycznym pt. Udział młodzieży w życiu publicznym i kształtowanie postaw obywatelskich. Trzy nasze uczennice: Angelika Budkiewicz, Natalia Kurczaba i Sylwia Kupnicka otrzymały I miejsce w konkursie artystycznym. Serdecznie gratulujemy!
Beata Sagan