„Katarzynki i Andrzejki”
13 listopada uczniowie klasy Vb wraz z p. Anną Koler – Tomaszewską oraz p. Małgorzatą Lipińską wzięli udział w lekcji muzealnej pt. „Katarzynki i Andrzejki”. W dawnych czasach Andrzejki odprawiane były w wigilię dnia św. Andrzeja, czyli 29 listopada, a Katarzynki w wigilię dnia św. Katarzyny – 24 listopada. Aż trudno uwierzyć, że zwyczaj wróżb andrzejkowych liczy już prawie dziewięć wieków. Dziś wróżymy raczej dla zabawy i przyjemności, niż po to by poznać imię, stan i zamożność przyszłego partnera życiowego.
Czym są Andrzejki i Katarzynki? Kiedyś były to wieczory spotkań i wróżb dziewcząt w Andrzejki i chłopców w Katarzynki marzących o narzeczonych i małżeństwie. Późną jesienią, gdy skończyły się najważniejsze prace w polu, rozpoczynała się dla młodych pora zalotów. Długie jesienne wieczory sprzyjały wróżbom, a krople deszczu uderzające w okna i wiejący jesienny wiatr potęgowały magiczną atmosferę. Dziewczyny starły się w tę andrzejkową noc znaleźć odpowiedź na trzy pytanie: kiedy wyjdą za mąż, jakie będzie imię przyszłego małżonka oraz jak będzie on wyglądał? Co ciekawe, ten zwyczaj przejęty został z zapomnianych wróżb kawalerskich, zwanych Katarzynkami. W tę noc chłopcy wkładali pod poduszkę karteczki z imionami panien, części garderoby lub ptasie pióra, które miały sprowadzić proroczy sen. Rano naturalnie wyciągali spod poduszki karteczkę z imieniem przyszłej żony. Zwyczaj ten został całkowicie wyparty przez znane do dziś i bardzo lubiane Andrzejki.
Wszyscy z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali opowieści o zanikających już czasami tradycjach, a na zakończenie uczestniczyli w przygotowanych dla nich wróżbach katarzynkowo – andrzejkowych.
Małgorzata Lipińska