Człowiek żyje tak długo, jak pamięć o nim…
3. września 1946 roku był dniem rozpoczęcia działalności pedagogiczno-wychowawczo-opiekuńczej szkoły podstawowej w naszym osiedlu, które wtedy nosiło nazwę Wielichowo i należało do gminy Wołynin w powiecie gryfińskim. Zarząd gminy Wołynin, oraz kierownik szkoły Edward Janusz, wybrali największy dom w osiedlu, przy ulicy Wincentego Witosa 33 (obecnie Bałtycka), który po remoncie i adaptacji przystosowany został do prowadzenia działalności pedagogicznej i wychowawczej. W wybranym obiekcie mieściły się cztery izby szkolne, kancelaria i pokój nauczycielski.
W budynku nie było elektrycznego oświetlenia, szatni i sali gimnastycznej, a drewniane sanitariaty znajdowały się za budynkiem. Naukę w szkole rozpoczęło wówczas 86 uczniów. Obowiązki kierownika pełnił wówczas Edward Janusz, który był pierwszym organizatorem oświaty na naszych osiedlach po zakończeniu II wojny światowej. Jednak ze względu na długotrwałą chorobę sprawował tę funkcję krótko i zmarł 6.11.1947 roku a jego grób znajduje się na cmentarzu w Wielgowie. Grób jest zaniedbany i opuszczony. Doraźnie opiekują się nim uczniowie i pracownicy szkoły. Aby poprawić wygląd mogiły pracownicy szkoły wraz z radą rodziców podjęli inicjatywę uporządkowania historycznego i ważnego dla środowiska miejsca.
Dyrektor szkoły wystąpił do Zakładu Usług Komunalnych UM Szczecin o wyrażenie zgody na opiekę nad mogiłą. W szkole przeprowadzono zbiórkę funduszy na opłacenie grobu do 2027 roku. Zebrano 359 złotych.
W dniu 04.12.2015 r. otrzymaliśmy odpowiedź od dyrektora Zakładu Usług Komunalnych Pana Tomasza Wawrzyńczaka i zgodnie z pismem wpłaciliśmy ustaloną kwotę. Pozostałe ze zbiórki pieniądze przeznaczymy na porządkowanie i świąteczną dekorację grobu.