„Ze świata żywych do świata umarłych”…
03 listopada uczniowie klasy VII b uczestniczyli w warsztatach krajoznawczych z elementami języka niemieckiego po Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Warsztaty przygotował i przeprowadził przewodnik Miasta Szczecin p. Dawid Gajkowski, a opiekę nad grupą sprawowały p. Małgorzata Lipińska i p. Anna Koler – Tomaszewska.
Spotkanie przed Bramą Główną prowadzącą „z ciemnej strony północnej na jasną stronę południową, ze świata żywych do świata umarłych” rozpoczęło się od przedstawienia zarysu historycznego tej największej nekropolii w Polsce i jednej z największych w Europie oraz przybliżenia postaci projektanta cmentarza, którym był Wilhelm Meyer – Schwartau. Następnie przeszliśmy pod Kaplicę Główną, gdzie uczniowie otrzymali karty pracy oraz mapy i w grupach zwiedzali najciekawsze zakątki cmentarza, rozwiązując jednocześnie przygotowane przez p. Gajkowskiego zadania. Na trasie ich wędrówki znalazły się m. in. Brama Główna, Kaplica, Lapidarium, Kwatera Zasłużonych, Drzewka Pamięci, stare nagrobki i liczne pomniki. Nie zabrakło też ciekawych okazów drzew i krzewów jak: buk zwisający, dąb zimozielony, cis, sosna wejmutka, różanecznik katawbijski i inne. Warto dodać, że na terenie cmentarza posadzonych zostało ponad 400 okazów drzew i krzewów rzadko spotykanych w Polsce czy w Europie. Sadzone one były od 1901 roku. Niektóre wymarły, inne uległy zniszczeniu i odtworzeniu, a jeszcze inne są sadzone obecnie.
Po zakończeniu pracy w grupach zapaliliśmy znicze pod Krzyżem Katyńskim, pomnikiem „Tym, co nie powrócili z morza…” oraz „Dzieci nienarodzonych”. Zatrzymaliśmy się również przy grobie Jadwigi Kowalczyk – uczennicy SP 13, która w 1970 roku zginęła od przypadkowej kuli.
Warsztaty na Cmentarzu Centralnym wzbogaciły i uzupełniły wiedzę uczniów, a wciąż wyczuwalny klimat Święta Zmarłych niejednokrotnie wprowadził wszystkich w zadumę.
Małgorzata Lipińska