Uczniowie klasy pierwszej w bibliotece
W drugim semestrze roku szkolnego uczniowie klas I są przyjmowani do grona czytelników biblioteki szkolnej. Wydarzenie to poprzedzone jest lekcją biblioteczną, w czasie której pierwszoklasiści poznają bibliotekę oraz zasady korzystania z pomieszczeń i zbiorów bibliotecznych.
Cele:
• utrwalenie zasad korzystania z biblioteki szkolnej i jej zbiorów,
• rozbudzanie zainteresowań czytelniczych,
• wdrażanie do właściwego obchodzenia się z książkami,
• ukazanie roli książki w życiu człowieka.
Nasze pierwszaki zostały przyjęte w poczet czytelników 2 marca 2011r. Było to dla nich wielkie i radosne przywitanie z książkami. Każdy nowy czytelnik został obdarowany piękną zakładką do książek wykonaną przez wychowawcę świetlicy szkolnej p. Agatę Kaźmierczak.
Umiejętność czytania jest dziecku konieczna nie tylko w procesie kształcenia, lecz również w życiu codziennym. Lektura sprzyja wzbogacaniu słownictwa, stymuluje wyobraźnię i umiejętność myślenia. Kontakt z książką zapewnia przeżycia wewnętrzne i pozwala na utożsamienie się z bohaterami, co ma wielki wpływ na rozwój społeczny i emocjonalny małego człowieka. Dzięki czytaniu uczy się on kochać, poznaje współczucie, odczuwa podziw dla bohaterskich czynów, jak również niechęć wobec negatywnych postaci występujących w opowieści. Obcowanie z literaturą pomaga w zaspokojeniu potrzeb estetycznych, dostarcza dziecku wiedzy o świecie oraz wzorców zachowań. Obserwując losy książkowych bohaterów, młody człowiek ma okazję zetknąć się z różnymi postawami moralnymi, co sprzyja wyrabianiu pozytywnych cech charakteru. Lektura wywiera wpływ na postrzeganie dobra i zła; dzięki niej dziecko nieraz poznaje lepiej własną psychikę, a przez to uczy się dostrzegać i rozumieć potrzeby innych osób. Czytelnictwo może również zaspokajać potrzebę rozrywki, kompensacji i akceptacji społecznej. Nie do przecenienia jest pozytywny wpływ książki na rozwój wyobraźni twórczej. Pod wpływem literatury nieraz dochodzi do wyzwolenia przeróżnych form ekspresji artystycznej; jednym z najczęstszych jej przejawów jest twórczość plastyczna.
Zapraszam więc do świata wyobraźni, gdzie zawsze czekają na uczniów nowe przygody zaklęte w książkach!
Nauczyciel-bibliotekarz, L. Kowalczyk