Wyjazd klas 5. do Zalesia
Z okazji tegorocznego Dnia Ziemi klasy 5a i 5b 22.04.26r wyjechały do Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Zalesiu.
Miejsce to znajduje się blisko granicy, powstało dzięki funduszom unijnym. Są w nim sale laboratoryjne, gdzie można przeprowadzać doświadczenia, ale też sale o ekosystemach, zjawiskach atmosferycznych, ekspozycje interaktywne i ogród zmysłów. Jednak największym atutem jest położenie ośrodka – bogata w walory turystyczne Puszcza Wkrzańska i bliskość rezerwatu Świdwie daje wiele możliwości bezpośredniego kontaktu z przyrodą i poznawania otaczającego nas środowiska.
Uczniowie SP13 tego dnia zostali podzieleni na dwie grupy. Jedna uczestniczyła w warsztatach chemicznych, poznając właściwości i zastosowanie ciekłego azotu, a druga odkrywała tajemnice ryb słodkowodnych.
Uczniowie w laboratorium wykonywali zadania pod okiem instruktora. Odważnie występowali publicznie, zaskoczeni efektami eksperymentowali z gazami. Sprawiało im to wiele radości, gdyż bawili się nauką.
Kolejny blok zajęć odbył się w salach z eksponatami ryb słodkowodnych. Doświadczenie symulujące oddychanie skrzelami pokazało uczniom, że są one świetnie przystosowane (wytwarzają dużo energii) i mogą pływać bardzo szybko, np. żaglica – ryba morska – osiąga prędkość około 110km/h. Ocena ryb po łuskach przy pomocy lup oraz korzystanie z binokularu pozwoliło ocenić dokładnie wiek ryb. Uczniowie zobaczyli wiele mało znanych gatunków ryb słodkowodnych i poznali ciekawostki o nich. Konkurs wędkarski – na magnetyczne rybki – dostarczył im wiele radości i emocji.
Spotkanie zakończyło się ogniskiem z kiełbaskami, przy którym wymienialiśmy się wrażeniami, żartami i wspólnie bawiliśmy się na placu zabaw. Autokarem firmy ,,Pan-bus, po ok. 50 km bezpiecznej drogi, dojechaliśmy do szkoły w Wielgowie.
Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy na kolejne
wyjazdy za rok.